Preparaty na komary – jak wybrać odpowiedni środek?

Preparaty na komary

Sezon letni wiąże się z pobytem na wodą, w lesie lub wieczornym grillowaniem. Wszystkie te czynności pomagają się odprężyć i zrelaksować. Jednak wakacje to nie tylko słońce i odpoczynek, ale również komary, które mogą popsuć nieco atmosferę, a po ugryzieniu z pewnością zostanie swędzące ukąszenie. Aby tego uniknąć warto zaopatrzyć się w odpowiedni preparat na komary. 

Praktyczne porady ochrony przed komarami

Przede wszystkim warto założyć koszulkę z długim rękawem oraz spodnie z dłuższymi nogawkami. Warto pamiętać, że ciemne kolory przyciągają komary, natomiast jasne – pszczoły. Kwiatowe i owocowe aromaty dodatkowo ściągną do nas masę owadów. 

Preparaty na komary

Dwa najpopularniejsze rodzaje preparatów na komary:

  • Olejki eteryczne: W ostatnich latach stały się niezwykle popularne, a jako konkretne przykłady można podać aromat trawy cytrynowej, eukaliptus, goździki, lawenda, pomarańcza, bazyliowy. Przed nałożeniem olejku na skórę trzeba go rozcieńczyć z wodą, gdyż stosowanie ich w dużym stężeniu może powodować podrażnienia u osób bardziej wrażliwych. W tej metodzie chodzi jedynie o lekki aromat, który się wokół nas unosi i to on odstrasza insekty. 
  • Preparaty zawierające DEET, czyli N,N-dietylo-meta-toluamid: Obecnie to najpopularniejszy środek na komary (tutaj więcej). Działa on blokując narządy czuciowe komarów, co w efekcie bardzo skutecznie je odstrasza. Stosowanie tak silnego związku chemicznego jest wzbronione w przypadku kobiet w ciąży i noworodki do drugiego miesiąca życia. Jako ciekawostkę można podać, iż stworzony i opracowany został na potrzeby Armii Amerykańskiej, która będąc w lasach tropikalnych musiała skutecznie chronić się przed owadami przenoszącymi liczne choroby.