Obroże dla psów

obroże dla psów

Wybór odpowiedniej i dobrej jakościowo obroży dla psa jest nie lada wyzwaniem. Na co warto szczególnie zwrócić uwagę? Jak prawidłowo zakładać pupilowi obrożę? Czy zapięcie także jest ważnym aspektem?

obroże dla psów

Szerokość obroży

Podczas zakupu trzeba dostosować szerokość obroży i zadbać, aby obejmowała dwa kręgi szyjne pupila. Zbyt wąskie obroża sprawi, że pies zacznie się krztusić podczas spacerów. Dla niektórych ras projektowane są specjalne obroże (np. dla chartów), które są szersze z przodu szyi i nieco węższe z tyłu. To pozwala rozłożyć nacisk na większą powierzchnię i daje komfort pupilowi.

Zapięcie i obwód

Zapięcie powinno być bezpieczne i solidnie wykonane. Plastikowe zapięcia mogą dość szybko ulec zniszczeniom, pękać i się łamać. Najpewniejszym rodzajem zapięcia jest metalowa sprzączka, fajną ofertę można znaleźć na https://www.obroza-elektryczna.pl/elektroniczne-obroze/.
Na rynku znajdziemy także obroże z regulowanym obwodem. Jednak podczas szarpnięć na smyczy taka obroża może ulec rozciągnięciu. Obroże dla psów muszą być przede wszystkim bezpieczne.

Założenie obroży

Obroże dla psów powinny być właściwie założone, aby kontrolować pupila i dać mu potrzebny komfort. Często przyjmuje się, że między obrożę a szyję psa powinny zmieścić się dwa palce człowieka. Za ciasne założenie będzie dusić psa, a zbyt luźne sprawi, że pies się wyswobodzi z obroży. Powinna ona utrzymywać się w górnym odcinku szyi. Podczas opadania niżej dochodzi do charczenia, a podczas spacerów do krztuszenia się psa.