Obroża antyszczekowa, czyli jak oduczyć psa ujadania

przeciw szczekaniu psa najlepsza jest obroża

Uporczywe szczekanie i ujadanie to problem znany wielu właścicielom psów. Jak oduczyć pupila tego nawyku? Wznoszone w stronę psa błagania zwykle nie przynoszą żadnego skutku. Dużo skuteczniejszą metodą jest trening psa z użyciem obroży antyszczekowej.

Czym jest?

Antyszczekowa obroża na pierwszy rzut oka przypomina tę tradycyjną. Różni się jednak swoją podstawową funkcją. Jej zadaniem jest oduczenie czworonoga szczekania poprzez zastosowanie nieprzyjemnej dla niego konsekwencji, kiedy ten uporczywie ujada. W sklepach dostępne są obroże dla psów różnej wielkości. Ten rodzaj wspomagania treningu antyszczekowego może zostać zastosowany u psa każdej rasy, od yorka, przez beagla, po labradora czy goldena.

Jak działa obroża antyszczekowa?

Na jakiej zasadzie obroża ma oduczyć psa szczekania? W sprzedaży dostępne są różne modele. Kiedy pies szczeka, te elektryczne wytwarzają nieprzyjemne dla niego drgania, dźwiękowe – uporczywy, denerwujący dźwięk, zapachowe – drażniącą psa woń. Czworonóg szybko łączy szczekanie z nieprzyjemnym skutkiem i przestaje ujadać w codziennych sytuacjach, w których szczekanie nie jest reakcją obronną.

Trening z obrożą antyszczekową – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Czy obroża antyszczekowa jest bezpieczna? Odpowiedź brzmi: tak – pod warunkiem, że opiekun dobrze dopasuje obrożę do gabarytów swojego pupila. Nie należy stosować obroży przeznaczonych dla dużych ras u małych piesków, gdyż te mogą być za silne.

Gdzie kupić obrożę antyszczekową?

Obroże antyszczekowe oferuje obecnie większość sklepów zoologicznych. Warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać typ obroży, który najbardziej odpowiada właścicielowi. U trudnych psów konieczne może się okazać wypróbowanie różnych modeli – może się zdarzyć, że pies mimo nieprzyjemnego zapachu czy dźwięku nadal będzie szczekał, a zadziałają na niego dopiero impulsy w postaci drgań.