Czysty pies to szczęśliwy pies!


Właściciele czworonogów wiedzą, jak ich pupile uwielbiają spacery. Codzienne przebieżki to raj dla zwierzaka. Niestety, pogoda nie zawsze dopisuje. Wraz z opadami na leśnych i polnych ścieżkach pojawia się błoto, które osadza się na łapach. Nierzadko bywa też tak, że pies się wytarza. W takich przypadkach, ostatnią deską ratunku, jest kąpiel. 

„Prysznic” psa – jak to zorganizować?

Do umycia psa trzeba podejść spokojnie. Bieganie za pupilem – do tego brudnym, nie przyniesie efektu, a jedynie bałagan w całym mieszkaniu. Zaraz po powrocie ze spaceru, dobrze jest zaprowadzić zwierzę do łazienki, lub innego przeznaczonego do mycia miejsca. Oszczędzi to niepotrzebnego stresu i co najważniejsze – bałaganu. Trzeba również pamiętać o specjalnych kosmetykach, dzięki którym higiena psów, jest należycie zachowana. 

Kąpiel psa może być przyjemna!

Kiedy kosmetyki dla psa są przygotowane, a pupil jest już w łazience, to znak, że czas na kąpiel. Jeśli zwierzę jest małych rozmiarów, można je włożyć do wanny lub postawić w brodziku bez obawy, że ze stresu ucieknie. Większe natomiast należy trzymać tak, aby uniemożliwić im wyjście. Dobrze jest, aby nie skierować strumienia wody zbyt gwałtownie, ponieważ zwierzę może się wystraszyć. Okolice uszu i oczu powinno się omijać. Kosmetyki dla psów należy rozprowadzać równomiernie również omijając okolice oczu. Najczęstszym kosmetykiem jest szampon, więc powinien się pienić. Po wyszorowaniu można spłukać letnią wodą i powtórzyć czynność.

Pies umyty… i co dalej?

Jeśli piesek jest z tych mniejszych ras, zwierzę można wziąć na ręce, owijając je wcześniej ręcznikiem. Większe rasy dobrze jest wytrzeć ręcznikiem jeszcze w wannie lub brodziku. W ten sposób uniknie się ochlapania całej łazienki. Należy pamiętać, że pies po kąpieli otrzepuje się, dlatego warto wcześniej zamknąć drzwi i poczekać kilka minut na tę odruchową czynność.